15 יתרונות לבעלי אזרחות בולגרית

על פי "אמנת מסטריכט", האמנה לאיחוד אירודרכון בולגרי - יתרונותפה, הגדרת אזרחות אירופאית מוגדרת כדלקמן: "כל אזרח, בכל אחת מהמדינות החברות באיחוד, הוא גם אזרח של האיחוד האירופי עצמו; כלומר – מוגדר כאזרח אירופה".
בולגריה היא אחת מ-27 המדינות באיחוד האירופאי ולפיכך, בעלי אזרחות בולגרית נהנים משלל ההטבות המוענקות על ידי יתר 26 המדינות.
 
הנה כמה דברים שכדאי לך לדעת על היתרון בקבלת אזרחות בולגרית (הפניה בלשון זכר אולם מתייחסת לגברים ונשים):
 
1. אזרח בולגרי הוא אזרח אירופאי: כאזרח אירופאי יש לך את כל הזכויות וההטבות המוענקות על ידי המדינה שבה אתה מתגורר באותו זמן. ההטבות והזכויות שתקבל הם בתחומי החינוך והשכלה גבוהה, בריאות, דמי הבטלה, פנסיה, זכויות דיור, מיסוי, ופוליטיקה.
 
2. זכות לגור ולעבוד בכל אירופה: כאזרח בולגרי, יש לך ולמשפחתך את הזכות לגור ולעבוד בכל מקום באירופה. הגבולות בין 27 המדינות האירופאיות פתוחים בפניך.
 
3. זכות להשתתף במערכת הפוליטית: יש לך את הזכות לבחור ולהבחר לפרלמנט האירופאי ולהיבחר בבחירות מקומיות במדינה שאתה גר, גם אם אתה לא מחזיק בתעודת אזרחות במדינה בה אתה גר.
 
4. הבוחר האירופאי: יש לך את הזכות לפנות לכל הגופים בפרלמנט האירופאי ולמוסד "מבקר האיחוד".
 
5. קניית קרקע: כאזרח בולגרי יש לך את הזכות לקנות קרקע בכל גודל, באופן פרטי.
 
6. גישה לאוניברסיטות הטובות באירופה: כאזרח בולגרי, ההטבות וההנחות לכל אזרחי אירופה, הן מנת חלקו של כל אזרח בולגרי ובכלל זה – גם שלך.
 
7. בולגריה כמקום מרכזי: הקרבה לרוב מדינות אירופה היא יתרון חשוב בכל קנה מידה - בתוך שעתיים-שלוש אתה יכול להגיע לפגישות עסקיות או לסתם יום כיף אצל ה"שכנים" שלך ביוון, איטליה, רומניה, קרואטיה, הונגריה, אוסטריה, סרביה, מונטנגרו, וכדומה.
 
8. נפרדים לשלום מהויזה: כאזרח בולגרי תוכל לטוס ללמעלה מ-150 מדינות שונות בעולם ללא צורך באשרת כניסה (VISA), וליתר מדינות אירופה, כזכור, תכנס כאזרח אירופאי מהשורה.
 
9. המס הנמוך ביותר באירופה: מערכת המיסוי לחברות בבולגריה היא הנמוכה באירופה. מס חברות עומד על 10% בלבד וקיימת גם אפשרות לקבל פטור מלא ממס הכנסה על 25 אלף היורו הראשונים שתרוויח כעסק.
 
10. הוצאות נמוכות לתפעול העסק: הוצאות תפעול העסקים בבולגריה כמו גם משכורות, לוגיסטיקה ושכירויות, נחשבות לנמוכות מאוד בבולגריה. מסיבות אלה, העבירו מאות חברות אירופאיות וישראליות בשנים האחרונות את מפעליהן לבולגריה ואף חברות ענק מסין מקימות במדינה חברות ייצור וחקלאות.
 
11. עלות העובדים בבולגריה היא הנמוכה בכל אירופה: עלות העסקת עובד בבולגריה עומדת על כ-1/4 מעלות העובדים בארץ. פרט חשוב זה הופך את בולגריה למרכזOUTSOURCING בתחום ההיי-טק ולאחרונה, מעבירות חברות בינלאומיות את מרכזי השירות שלהן (CALL CENTERS) מהודו לבולגריה.
 
12. עובדים מיומנים: בולגריה נהנית מעובדים מיומנים בסקטורים רבים, ביניהם תחום ה- IT. אחוז גבוה מהצעירים במדינה רוכשים השכלה גבוהה ברחבי אירופה ודוברים לפחות שתי שפות.
 
13. הטבות ומענקים: כאזרח בולגרי יש לך הזכות ליהנות ממגוון רחב של הטבות ומענקים הניתנים על ידי האיחוד האירופאי לעסקים בבולגריה. חלקם זכאים למענקים בגובה של עד 70%. מידע בנושא ניתן למצוא באתר - EUROPEAN FUNDING PROGRAMS
  
14. מצב פיננסי טוב ומערכת בנקאית איתנה: בולגריה נחשבת לאחת המדינות היציבות מבחינת התנהלות פיננסית ובנקאית. בתקופת המשבר העולמי הבנקים במדינה לא רק שלא נפגעו, אלא אף שיפרו את מעמדם הכלכלי. בדצמבר 2011 העניקה "החברה הבינלאומית למדידת האשראי - STANDARD AND POORS מדד אשראי יציב לבולגריה וכמו כן, העניקה החברה ל- UNI CREDIT BULBANK מדד אשראי: BBB/A-3. הבנקים במדינה, נותרו יציבים וחזקים גם כיום, לאחר המשבר האירופאי.
 
15. מדינה יפה ואנשים חמים: הבולגרים פטריוטים ומעריכים את התיירים המגיעים לטייל במדינה. היא שופעת חופים יפהפיים, אגמים, מסעדות ואוכל מעולה, אתרי סקי טובים ולא יקרים, ערים גדולות ומפותחות וכפרים עתיקים ו-5,000 שנות ארכיאולוגיה מרהיבה. בולגריה אם כן, היא מדינה ששווה לטייל בה – ואולי אף לשקול מגורים בתחומה, והקמת עסק.