צפי לגידול בהשקעות זרות ישירות

למרות שהנתונים מצביעים על כמות נמוכה של השקעות זרות ישירות (FDI) בשנת 2011, רואה הסוכנות InvestBulgaria מספר גדל והולך של משלחות השקעות.
מנכ"ל הסוכנות סטפנוב הסביר בריאיון למערכת Novinite כי FDI שלילי שראינו בחודשים הראשונים של 2011 נובע מכך שחברות הבנות הבולגריות של החברות הזרות החזירו הלוואות לחברות האם שלהן. עצם העובדה שהן יכולות להרשות לעצמן לשלם בחזרה את הכספים שקיבלו עבור השקעות בבולגריה לפני מספר שנים, מראה על היציבות של הכלכלה הבולגרית. רק התשלומים של שלוש החברות הזרות הגדולות ביותר עומדים על כמעט 700 יורו.
 
"אנו רואים שיש בהחלט עניין גובר בקרב משקיעים בינלאומיים", אמר סטפנוב, "בשנת 2010 ראינו שתיים או שלוש משלחות בכירים של חברות זרות שבאו לברר לגבי פרויקטים בקנה מידה גדול, ובנוסף עוד 20-30 בקשות מידע. לעומת זאת, רק בשבעת החודשים הראשונים של 2011, היו לנו 15-20 ביקורים של משלחות ויותר מ-100 בקשות מידע, למרות שזה ייקח שנתיים - שלוש לפני שנראה את הביטוי של ההשקעות ביצירת מקומות עבודה חדשים מתוך פרויקטים אלה."
 
הבנק הלאומי הבולגרי מחלק את ה- FDI לשתי קבוצות גדולות: השקעות בפיננסים, מסחר ונדל"ן, אשר מהוות את הסכום המכריע של ההשקעות הזרות בבולגריה, 1.3 מיליארד יורו בשנת 2010, והן גם מראות את הגידול הגדול ביותר. הקבוצה השנייה הכוללת השקעות בכל המגזרים האחרים: ייצור, תעשייה, אנרגיה ותקשורת, השקעות אלה קבועות למדי, 1-1.5 מיליארד יורו בשנת 2010.
 
הסוכנות InvestBulgaria מעודדת השקעות זרות באמצעות ארגון כנסים עסקיים בינלאומיים באירופה, צפון אמריקה ואסיה. במקביל, רשות ההשקעות הבולגרית עובדת על תיקונים לחוק עידוד השקעות שנועדו לגוון את התמריצים להשקעות במגזרים שונים באמצעים חדשים בדגש על מגזר השירותים.
 
עד סוף שנת 2010, מדינות מזרח אסיה: סין, יפן, דרום קוריאה וכו', השקיעו כ-200 מליון יורו בבולגריה, סכום המהווה 0.5% מתוך סך השקעות זרות של 40 מיליארד יורו שהושקעו בבולגריה ב-20 השנים האחרונות. ראש הסוכנות InvestBulgaria הביע אופטימיות כי כמה סיפורי הצלחה כמו אזה"ת וייצור המכוניות, יכולים להביא דחיפה רצינית של השקעות ממדינות מחוץ לאיחוד האירופי כמו סין.
 
 
בתמונה: החוב הממשלתי הממוצע באירופה (2005-2010) לעומת עודף/גרעון תקציבי ממוצע באותה תקופה.
מקור: InvestBulgaria Agency
 
לראיון המלא והמרתק עם בוריסלב סטפנוב מנכ"ל InvestBulgaria Agency