הקשר הבולגרי, נדב קפלן מאי 2010

הקשר הבולגרי,
 
בחודש מאי 2010 הצטרפתי לצוות HGS לנסיעת עבודה לבולגריה וביקור בעיר פלובדיב, בו נמצא הפרויקט אשר אני מושקע בו.
 
לסיבוב הנ"ל הצטרפו מספר רב של משקיעים נוספים, אשר כמוני הגיעו לעיר זרה, במדינה אותה הם לא ממש מכירים, מלבד המידע והקשר העסקי אותו קשרנו עם צוות החברה.
 
בהתחלה היו לי די חששות לנסוע בתוך קבוצה כזו גדולה, אך לאחר מספר שעות הבנתי למה תולי וברברה מתכוונים, כאשר הם מדברים בגאווה על פרופיל המשקיעים האיכותי של החברה. הנוסעים האחרים, שהם למעשה שותפים שלי, התגלו באמת כאנשים לעניין והחיבור היה מצוין. בהתחשב בגודלה של הקבוצה, יהיה ראוי לציין גם שהארגון היה יוצא דופן והכול זרם בצורה חלקה וללא תקלות.
 
היינו במסעדות, התוודענו, בילינו ותרנו מדינה באמת מקסימה ונפלאה, העיר פלובדיב אכן כמובטח מיוחדת מאוד. וכן, כל זה באמת יפה ונחמד. סיכום ביניים: ברמה התיירותית היה מושלם, אבל אני רוצה לגעת יותר בפן העסקי של כל המסע הזה, הרי לשם זה הגענו.
 
קודם כל אני רוצה להדגיש את האמון והאמונה הרבה אותה אני רוחש לתולי הלוי, לברברה פז ולצוות HGS. להבדיל ממשקיעים אחרים יצא לי להגיע לפלובדיב כשנה לאחר שביצעתי את ההשקעה. במהלך הסיבוב הנ"ל הבנתי למעשה מה האינטואיציה שלי שידרה לי לגבי האנשים ולגבי החברה ולמה באמת אני כ"כ מאמין בפרויקט הזה. האנשים שמנהלים את ההשקעה עבורי, מקצוענים בתחומם.
 
בפלובדיב גיליתי עיר ירוקה ויפה, חיה ותוססת. בה ראיתי בנייה עתיקה של 3,000 שנה שמורה ומשוחזרת, לצד בנייה חדשה ומודרנית לחלוטין. בניינים קומוניסטים שממתינים בסבלנות לשיפוץ, מול מרכזי קניות, קניון חדיש, מדרחוב מדהים ומשופץ עם שלל חנויות יוקרה ומותגים וחיי לילה שלא מביישים אף עיר אירופאית מערבית.
 
 
אתה ממש יכול לחוש את אווירת ההתפתחות של העיר באוויר. מה גם שנוף השמיים שלה משובץ בלא מעט מנופים. בכנות מלאה ובלי חשש נאמר לי שכמו מדינות אחרות באירופה, גם פה נבלמה הצמיחה בצורה מסוימת. אך לפי כל הפרסומים וניתוחי השוק, הצמיחה חוזרת לבולגריה שנת 2010 מסתמנת כשנת התייצבות ויציאה מהמשבר, ומשנת 2011 צפויה להתחיל צמיחה משמעותית ושגשוג. כבר עכשיו העיר משדרת עסקים כרגיל, לפחות בעיני. ברור לעין כי הבולגרים כמהים לאורח חיים מערבי ולקדמה, רחובות הקניות, החנויות והמסעדות מלאים כל הזמן.
 
 
במהלך הטיול ביקרתי במשרדי החברה שם נדרשתי לחתום על מסמכים הקשורים לפרויקט, באותה הזדמנות נפגשתי עם הצוות הבולגרי אשר גם ממנו התרשמתי מאוד. המקצועיות, היסודיות והניסיון הם תכונות בולטות בצוות החברה, הישראלי והבולגרי. גם הקשרים הענפים שלהם בעיר, ובעירייה הם עובדה מעודדת מאוד עבורי. קשרים זה עניין חשוב בכל מקום בו אתה עושה עסקים.
 
לסיכום, אם למדתי דבר אחד בחיים זה ש.... שהון אנושי, הם אבני היסוד של כל מיזם מוצלח, פה היתרון הגדול שלנו. נוסיף לזה את איכות הפרויקט, התזמון והמיקום. שילוב מנצח.
 
אני משוכנע שהצוות של HGS יוביל את כולנו להצלחה, אין לי ספק בכך.
 
בברכה ובהצלחה לכולנו,
 
נדב קפלן.