חדשות

השקעה של מיליון לבה תזכה באזרחות בולגרית
29.11.2012
תיקונים לחוק עידוד השקעות קובעים כי למשקיעים זרים אשר ישקיעו לפחות מיליון לבה בחברה בולגרית, בפרויקט השקעה בעדיפות גבוהה, תוענק אזרחות בולגרית. דרישות נוספות קשורות למעמד של תושב קבע לתקופה של שנה אחת לפחות ולכך שהחברות בהן משקיעים הזרים אינן יכולות להיות בפשיטת רגל, בהליכי פשיטת רגל מתמשכים, או בחוב למדינה או לרשויות המקומיות הבולגרית.
 
פארק הי-טק חדש בבולגריה
29.11.2012
בולגריה תבנה שני פארקי טכנולוגיה, על פי דיילון דוברב, שר כלכלה, אנרגיה ותיירות. אחד מהפארקים ייבנה ליד פלובדיב במטרה לארח חברות חקלאיות. "באירופה יש 10 פארקים טכנולוגיים שלושה מהם מוצלחים במיוחד. אני מקווה שהפארק בסופיה טק יהיה אחד מהפרויקטים המוצלחים", הדגיש דוברב.
נפלאות יציבות המערכת הבנקאית
27.11.2012
איוון איסקרוב, נגיד הבנק הבולגרי המרכזי, אומר כי הוא גאה מאוד בחוזקת קבוצות בנקאיות מקומיות ובחוזקת חברות בנות זרות במדינה. המדיניות שלו הייתה להגביל את מספר הרישיונות על מנת לעורר את האיחוד והלימות הון של המשתתפים בשוק. הוא משוכנע שגם אלה שהיו פסימיים בעבר בוודאי משוכנעים בחוסנה של המערכת הבנקאית הבולגרית ובאיתנותה של המדיניות הממשלתית והרגולציה. הכלכלה הבולגרית היא קטנה מאוד, אבל גם מאוד פתוחה. במהלך המשבר, עמדה ואף עלתה בולגריה על היעדים שנקבעו, התחרותיות של הכלכלה הבולגרית גם השתפרה...
בולגריה חותמת על מזכר הבנות עם מזרח שנחאי
11.9.2012
ממשלת הבולגרייה אשרה טיוטה של מזכר הבנות לשיתוף פעולה כלכלי עם העירייה המזרחית של שנחאי. משרד הכלכלה, האנרגיה והתיירות ונציבות המסחר העירונית של שנחאי ישתפו פעולה בארגון פעילויות קידום ועידוד השקעות הדדיות כגון סמינרים, מפגשים עסקיים, משלחות עסקיות, ירידים ותערוכות, בהם יעדכנו על אמצעים מיוחדים ותקנות ועל ההזדמנויות להקמת פרויקטי תעשייה משותפים, מיזמים משותפים ונציגויות וסניפים של חברות מבולגריה ושנחאי.
פקדונות הבולגרים לשיא חדש
1.11.2012
פיקדונות הבולגרים עלו לשיא חדש של 34.7 BGN B על פי נתונים של הבנק הלאומי הבולגרי (Bnb) מה-30 בספטמבר. פיקדונות חברות גדלו ב- 238 BGN M בחודש ובסה"כ ב- 696 מליון לבה בשנה לסך של 21.7 BGN B. ב-25 באוקטובר, הפרלמנט של בולגריה אימץ בקריאה ראשונה הוראה הקובעת כי ריביות שנצברו מפקדונות פרטיים יחויבו במס של 10% החל משנת 2013.
 
גידול בצמיחה הכלכלית
29.9.2012
סוכנות הדירוג Standard & Poor צופה כי צמיחת התמ"ג של בולגריה תעמוד על כ-0.5% בשנת 2012 ותגיע עד 3% בשנת 2013 כבעקבות התאוששות זרמי ביקוש חיצוניים. בחודש שעבר S&P העלתה את הדירוג של בולגריה לגבי אשראי לטווח קצר במטבע זר ומקומי מ- A-2 ל- A-3. הדירוג לטווח ארוך BBB מאושר ונותר יציב. האנליסטים של S&P שיבחו את ממשלת בולגריה על הטיפול בהידרדרות התקציבית.
התאוששות סקטור ה-SME
15.10.2012
סקטור החברות הקטנות בינוניות (SME) בבולגריה מתייצב לאחר המשבר, יותר עסקים, יותר מקומות עבודה ויותר תרומה לכלכלה (GVA) מאשר בשאר מדינות אירופה. סקטור זה מהווה 99.8% מהעסקים בבולגריה ו-75% מהתעסוקה בסקטור הפרטי הלא פיננסי. 16% מה-SMEs בבולגריה פעילים בהי-טק ושירותים עתירי ידע ונחשבים מפתח לעתיד התחרותי של המדינה.
 
מחירי הנדלן בבולגריה עולים
5.10.2012
הדו"ח האחרון של נייט פרנק מראה שלאחר מספר שנים של ירידה בשוק, ערכי הנדל"ן בבולגריה החלו להתאושש. אמנם המחירים ירדו ב 2.6 אחוזים ביוני 2012 בהשוואה לשנה הקודמת, אך בהיקף רבעוני התמונה היא הרבה יותר חיובית. ואכן, בולגריה מדורגת 39 במדד מחירי הבתים - נייט פרנק גלובל, הרבה מעל לשווקי היורדים של יוון, ספרד ואיטליה.
בעקבות החדשות על העלייה במחירים גובר הביקוש להשקעות נדלן בבולגריה בפורטל השקעות נדל"ן בחו"ל TheMoveChannel.com חזרה בולגריה להופיע ברשימת עשרת היעדים הפופולריים ביותר בקיץ הקרוב.
לקריאת הדו"ח המלא של Bulgarian Properties.
עליה שנתית בענף הבניה
19.9.2012
בולגריה היא אחת משלוש המדינות החברות באיחוד האירופי הרושמת עלייה שנתית בפרודוקטיביות בענף הבנייה, על פי נתוני Eurostat. לפני בולגריה נמצאת הונגריה ואחריה גרמניה.
על פי נתונים של משרד הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, הירידות השנתיות הגדולות ביותר בפרודוקטיביות בענף הבנייה, בהשוואה לחודש יולי 2011, נרשמו בסלובניה, פורטוגל, ספרד ואיטליה. סה"כ בגוש היורו נרשמה ירידה של 4.7% וב-EU27 של 6.1%.
 
יום התרבות היהודי האירופי
23.9.2012
ביום ראשון תציין בולגריה את יום התרבות היהודי האירופי, הודיע ארגון יהודי בולגריה "שלום". השנה, מארגני היום הבינלאומי המסורתי בחרו כנושא מרכזי "הרוח של ההומור יהודי". המטרה של היום הזה הנערך ב- 28 מדינות באירופה, היא לחשוף, לקדם ולהעלות את המודעות בציבור למורשת התרבותית וההיסטורית של העם היהודי. הפעילות מרוכזת על ידי האיגוד האירופי לשימור וקידום של תרבות היהודית (AEPJ), המועצה האירופית של הקהילות היהודיות - בני ברית אירופה, וברשת של הרובעים היהודיים בספרד.
 
השיעור של בולגריה לאירו ספקנים
5.9.2012
ממשלת בולגריה הודיעה כי היא משעה את תכניתה לאמץ את היורו. "המומנטום השתנה" כך אומר שר האוצר דז'נקוב. "כרגע, אני לא רואה שום תועלת באימוץ מטבע היורו, אלא עלויות בלבד".
לכאורה, נראה שעמדתה של בולגריה היא שהם לא מעוניינים במטבע, שהתכנית כולה פגומה אבל זה לא מה שד'זנקוב אומר: "מי ייחלץ אותנו אם נצטרף? זה מסוכן מדי בשבילנו וגם לא בטוח מה הכללים ומה הם צפויים להיות בעוד שנה שנתיים." נראה שזו לא הצבעת אי אמון באירו, אלא אישור מחדש של הריבונות של בולגריה לשלוט במשטר המוניטרי שלה.
להתייחסויות של כלכלנים בכירים עיברו למאמר המלא.
 
כלכלת בולגריה קפצה 12 מקומות בדירוג התחרותיות
5.9.2012
כלכלת בולגריה קפצה 12 מקומות בדירוג התחרותיות של הפורום הכלכלי העולמי וכעת ממוקמת במקום ה-62. הגורם המשמעותי ביותר לשיפור הוא הסביבה המקרו-כלכלית שלה, אשר מדורגת 31 כיום מתוך 144 מדינות. מתוך מדינות הבלקן הפחות תחרותיות הן סלובקיה (71), רומניה (78) ויוון (96). שחיתות והבירוקרטיה הממשלתית הן עדיין הגורמים הבעייתיים ביותר לעשיית עסקים בבולגריה, ואחריהן ההיצע הבלתי מספק של תשתיות.
 
פרויקט ג'רמי ליוזמות חדשות
11.7.2012
כ-800 צוותים עם רעיונות עסקיים הגישו בקשה למימון תחת פרויקט האצת יזמות הנקרא יוזמת ג'רמי. סה"כ בקרן 21 מליון יורו וההשקעות הראשונות צפויות בסתיו 2012. מועמדים שלא מתקבלים יקבלו צ'אנס נוסף להציג את הרעיונות שלהם בסתיו, כאשר חלון ההזדמנויות השני ייפתח. הכוונה היא לממן כ-300 סטארט אפים.
Made in Bulgaria
26.6.2012
זהו הסלוגן החדש של הקמפיין הפרסומי החדש למכונית Voleex C10  המיוצרת ע"י החברה הסינית Great Wall במפעל Litex שבעיר לובק בבולגריה. הדגם יוצע בשוק הבולגרי במחיר EUR 7,500 או יוחכר בתשלום חודשי של BGN 99.
 
 
 
פארק ההי טק של סופיה
11.5.2012
פארק ההי טק הראשון של בולגריה הנבנה בסופיה יושלם ב-2015 כך הודיע יבגני אנגלוב היועץ לענייני כלכלה והשקעות לנשיא בולגריה רוזן פלבנלייב. סקטור היעד הראשוני הוא ICT וחברות כגון Google, WMware, Microsoft, SISCO ,HP
צפויות לקחת חלק בפרויקט כשותפות אסטרטגיות לאור היתרונות שמציעה בולגריה לחברות פיתוח, ייחוד העובדה שכח האדם המוכשר בבולגריה תופס את המקום השלישי באירופה והעשירי בעולם.
 
ישראל מעוניינת להעסיק 3500 בולגרים בבנין
30.7.2012
משרד התעסוקה הבולגרי היושב בוליקו טרנובו פירסם כי ישראל מעוניינת ב-3500 עובדים בנין בולגרים. הדרישות מהפונים: להיות ללא עבר פלילי, ללא קרובי משפחה בישראל ושמעולם לא ביקרו בישראל. שכרם יהיה 1500 דולר בחודש לפני שעות נוספות.
בולגריה תפיק גז לשימוש מקומי
חברת הנפט הצרפתית TOTAL זכתה במכרז ברישיון להפיק גז באזור הכלכלי הבלעדי של בולגריה בים השחור. "ההפקה המקומית תפחית באופן ניכר את מחיר הגז ותעזור לנו במשא ומתן עתידי על יבוא גז", אמר רה"מ בוריסוב. סוגיית מחירי יבוא הגז תמיד היתה רגישה עבור בולגריה, אשר מסתמכת במידה רבה על רוסיה ואשר סובלת ממו"מ ממושך מאוד עם החברות המיבאות. הגז המופק מקומית עולה 40 אחוז פחות מאשר היבוא. "זה חלק מהמטרה של גיוון מקורות אנרגיה, אמר רה"מ.
חברות לעת צרה
3.7.2012
ישראל שלחה שני מטוסי כיבוי לסייע בשריפת ענק שהשתוללה בפאתי סופיה בהר ויטושה.
 
 
 
200 מליון לבה להשקעה ב-SMEs
27.6.2012
הבנק הבולגרי לפיתוח (BDB) מחזיק 200 מליון לבה לטובת השקעות בחברות קטנות - ובינוניות עד סוף השנה. עסקים רבים חששו מהשקעות והלוואות, לכן היתה איכות העסקים שפנו בבקשות מימון "ירודה". בתחילת השנה חתם BDB הסכם קו אשראי עם שישה בנקים להלוות עד 100 מיליון לבה לעסקים בולגרים אולם רק שליש מהכספים נוצלו.
 
ארצות הברית שותפה אסטרטגית באנרגיה
9.2.2012
הנושאים העיקריים העומדים על סדר יומה של מדיניות האנרגיה של בולגריה הם ליברליזציה ועצמאות, פיזור וגיוון ושקיפות. כיום מעל 90% מהגז בבולגריה מסופקים ע"י חברת ענק רוסית. השליח האמריקני ריצ'רד מורנינגסטאר, שנשלח בולגריה על ידי הממונה עליו, מזכירת המדינה של ארה"ב הילרי קלינטון, הגיע לביקור רשמי לסופיה ופגש את הנשיא פלבנילייב, כדי לדון בשותפות בולגרית אמריקאית בתחום האנרגיה כחלק מהיחסים האסטרטגיים בין המדינות.
 
 
כביש מהיר לטורקיה
4.7.2012
ממשלת בולגריה מבטיחה להזדרז בבניית הכביש המהיר לטורקיה. אורכו של כביש מריצה LOT 1 31.4 ק"מ והוא כולל בניית הגשר הארוך ביותר 480 מטר מעל נהר מריצה. זהו חלק מהפרוזדור הפאן אירופי, עורק המחבר בין מרכז ומזרח אירופה עם המזרח התיכון ואסיה שאמור להסתיים תוך 25 חודשים ע"י קבלן איטלקי.
 
חברות יווניות ורומניות עוברות לבולגריה
3.5.2012
בשנת 2011 גדל מספר החברות הרומניות שנרשמו בבולגריה ב-50%. גם מספר החברות היווניות גדל ב-72% עד לסך של 3781 ב-2011. הסיבות הן מס חברות אחיד בסך 10%, שעורי המע"מ, תקרת התשלום לביטוח הלאומי והשכר הנמוך - על מנת להיות תחרותיות יותר. גם אזרחי יוון מעבירים כספים לבנקים בולגריים ורוכשים נדל"ן בבולגריה. למאמר נוסף.
 
 
גידול אדיר בהשקעות בבולגריה
25.6.2012
שר הכלכלה דוברב עידכן כי בארבעת החודשים הראשונים של 2012 היו פי 7 השקעות, 407 מליון יורו, מאשר בתקופה המקבילה בשנת 2011, 63 מליון יורו. דוברב דיבר בטקס חלוקת תעודות הוקרה לחברת Plastchim-T שתשקיע 35 מיליון לבה ותיצור 32 מקומות עבודה. הוא בירך את החברה הבולגרית למרות שבעבר ניתנו התעודות לחברות זרות.
בולגריה מנצלת את כספי האיחוד
9.2.2012
אין חשש שבולגריה תיפגע בנושא כספי האיחוד עקב גידול ניצול כספי האיחוד וכן לאור  אחוז היישום הגבוה של כספים אלה בתוכניות, למעלה מ-90%.
בולגריה משקיעה בתיירות
7.5.2012
בולגריה תשקיע כ-150 מיליון אירו מכספי קרנות האיחוד בשנתיים הקרובות כדי לשפץ, לשחזר ולחשוף אתרי תיירות פופולאריים ביניהם 11 טירות ומספר רב של אתרים עתיקים.
61 רשויות מקומיות יהיו מעורבות בביצוע הפרויקטים, עם המשימות שלהן, כולל שיפור התשתיות ליד אטרקציות תיירותיות.
נתניהו יקבל עותק מהמכתב שהציל 50,000  יהודים
3.5.2012
ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, יקבל עותק של המכתב ההיסטורי שכתב דימיטר פשב, האיש אשר ביוזמתו נכתב המכתב שהציל 50,000 יהודי בולגריה מפני גירוש למחנות הריכוז הנאציים.
לבולגריה יחס חוב-תוצר נמוך השני באירופה
23.4.2012
אחרי יחס חוב-תוצר הנמוך ביותר באיחוד השייך לאסטוניה (6%), באה בולגריה עם יחס חוב-תוצר בסך 16.3% בשנת 2011. אחרי לוקסמבורג עם 18.2%  ורומניה עם 33.3%.
ככל שהחוב ביחס לתוצר קטן יותר, כך הסיכוי שהמדינה תחזיר את כספה גדול יותר והפוך.
 
תערוכת Europe for Us 2012
21.5.12
התערוכה הלאומית של בולגריה בנושא תוכניות ופרויקטים של האיחוד האירופי תתקיים בסופיה, 16-18 יוני. בתערוכה ישתתפו כל הגופים הנוגעים ליישום תוכניות האיחוד האירופי: רשויות המנהל של תוכניות תפעוליות, הנציבות האירופית בבולגריה, יועצים לחברות וארגונים לא ממשלתיים, משתתפים בתוכניות ובנקים המציעים תנאים מועדפים למימון פרויקטים במימון האיחוד האירופי.
 
מטרות התערוכה: לייצר ולעודד קשר בין שותפים פוטנציאליים, להציג את אפשרויות המימון של האיחוד האירופי, לקדם שיטות עבודה טובות יותר בקליטת קרנות האיחוד האירופי ותוכניות בינלאומיות אחרות.
האירוע מיועד למומחים בתחום קרנות האיחוד האירופי, אנשי עסקים ולציבור הרחב.
הורדת הריבית על פקדונות והטבות במשכנתאות
14.2.12
תשעה בנקים בבולגריה הפחיתו את הריבית על פקדונות בינואר 2012.
בנק אליאנס הפסיק להציע ריבית מועדפת על פיקדונות לזמן קצוב וחזר לשעורי הריבית הסטנדרטיים.
בנק פיראוס גם הוא הפסיק את מסלולי הפיקדון לזמן קצוב וחזר לשעורי הריבית הסטנדרטיים.
Societe Generale Expressbank הוריד את שיעורי הריבית על חלק מהפקדונות, על פיקדונות נקובים בלבה ב- 0.25% ועבור פיקדונות נקובים ביורו ב-0.4%.
United Bulgarian Bank הוריד גם הוא את הריבית על פיקדונות ביורו ב-0.25%.
Raiffeisenbank הפחית את הריבית על הפיקדון "3+3" באירו ב-0.5%. בנק הבינלאומי לנכסים הוריד את הריבית בכמעט 1%. עוד הפחיתו את הריבית: MKB Unionbank, FIB, Central Cooperative Bank.
 
במקביל חלו מספר שינויים בשוק ההלוואות לדיור.
בנק ההשקעות הראשון, אלפא בנק ורייפהאוזן הרחיבו את הצעותיהם להלוואות לדיור. אמפוריקי בנק בולגריה הציע משכנתא עם ריבית קבועה לשלוש עוד חמש שנים. לקוחות UBB שרוכשים בית ראשון באירו מקבלים הלוואה בריבית 6.7%.
 
 
השקעה בפיתוח סביבתי
10.2.12
בפלובדיב תיבנה תעלת חתירה נוספת וכן גן חיות חדש במימון ג'סיקה, יוזמה משותפת של האיחוד האירופי למימון פיתוח עירוני בר קיימא. יוזמת ג 'סיקה מופעלת על ידי הנציבות האירופית בשיתוף פעולה עם הבנק האירופי להשקעות ומועצת הבנק האירופי לפיתוח. עד 2015 הוקצו לבולגריה 110 מליון לבה תחת קרן ג'סיקה.
 
אמון הצרכנים באיחוד משתפר
21.2.12
הנציבות האירופית עידכנה כי מדד אמון הצרכנים, השתפר הן ברמת האיחוד האירופי והן ברמת אזור היורו.
 
פרסים למשקיעים זרים בבולגריה
11.1.12
הסוכנות InvestBulgaria העניקה זו השנה השישית פרסים למשקיעים ב- 5 קטגוריות שונות בטקס מיוחד בסופיה.
 
Hewlett-Packard היא המשקיעה מספר 1 של בולגריה בקטגוריה ליצירת מקומות עבודה בעלי ערך מוסף. בשנת 2011, פתחה HP בולגריה בסך הכל 1150 משרות חדשות. השכר החודשי הממוצע בחברה עומד על 2400 לבה, הרבה מעל הממוצע של בולגריה. עוד על הפרסים בשאר הקטגוריות...
בולגריה וישראל חתמו על הסכם לאימונים צבאיים משותפים
15.1.12
שר הביטחון של בולגריה, מר אניו אנגלוב ושר הביטחון של ישראל, אהוד ברק, חתמו על הסכם לאימונים צבאיים משותפים.
ההסכם מסדיר את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות: הזכויות, ההתחייבויות, והחובות של שתי המדינות באימונים משותפים של שני הצבאות, מצב הכוחות בשטח הארץ המארחת, וכן שאלות הקשורות לסביבה, חוקיות, כספים, תאונות וכו'.
  
בפגישת השרים נחתם גם מיזכר להבנה לשיתוף פעולה בתעשיה הביטחונית, בין המשרד הבולגרי לכלכלה, אנרגטיקה ותיירות ומשרד הביטחון של ישראל. המיזכר מסדיר את שיתוף הפעולה בייצור ומסחר של מוצרים בתחום, ובהרחבת הפעילות המדעית, המחקרית והניסיונית בין שתי המדינות.
בעת חתימת ההסכמים, אמר השר אנגלוב כי המסר הפוליטי שבולגריה וישראל מעבירות הוא צעד קדימה בכיוון שיתוף פעולה מואץ ודו-שיח אסטרטגי.
הבנקים בבולגריה מראים רווחיות
31.10.11
בחודש ספטמבר 2011, רשמו הבנקים הבולגריים רווחים, זו השנה השניה מאז פרוץ המשבר.
במשך תשעת החודשים הראשונים של 2011, הראו הבנקים רווח של 484.5 מליון לבה, המייצגים צמיחה שנתית של 1.7%.
עפ"י הבנק הלאומי הבולגרי גדלו הנכסים של הבנקים ב-2% במהלך הרבעון השלישי של 2011 והגיעו לכ- 76.5 מיליארד לבה, הנתמכים בגידול ניכר של הון הליבה והנכסים הנזילים. בסוף ספטמבר 2011, יחס הלימות ההון הכולל היה 17.75% ויחס tier one היה 15.64%.
 
הבנקים בגוש האירו עדיין צריכים לגייס כספים נוספים כדי להגיע ליחס הלימות של 9% ב- tier one. בבולגריה, שם 6% הוא יחס מינימלי עפ"י החוק, המליץ הבנק המרכזי כבר בשנת 2008 כי המלווים המקומיים ישמרו על יחס של 10%.
הגידול בפיקדונות של משקי הבית נמשך והם משחקים תפקיד חשוב יותר ויותר במימון הבנקים. במשך חודש אחד, הסכום הכולל גדל ב496 מליון לבה והגיע לסך של 30.5 מיליארד לבה. הפיקדונות מהווים 46.6% מסך כל המקורות. למידע נוסף ניתן לקרוא את המאמר המלא.
האזור האירופי יתנער ממשבר החוב עד 2014
28.8.11
אזור האירו יהיה מסוגל להתגבר על משבר החוב הנוכחי עד 2014, כי היסודות משתפרים," כך מאמין קלאוס רגלינג, ראש מוסד היציבות הפיננסית האירופיתEFSF) ).
רגלינג טוען כי כל מדינות אירופה כבר החלו לעשות סדר וכמה מאלה שהכי הושפעו על ידי המשבר, בעיקר אירלנד, כבר קמות על הרגליים.
 
רגלינג אמר כי הסיכוי שמטבע האירו יינטש הוא אפסי כי גם למדינות החלשות וגם לחזקות יש אינטרס להחזיק בו. רגלינג סבור כי המצב בגוש האירו הוא טוב יותר מאשר בארה"ב משום שהגירעון בארצות הברית גבוה פי שלושה מזה של אזור האירו.
ליצוא תפקיד מכריע בהתחזקות הכלכלה
28.9.11
היצוא למדינות מתפתחות מחוץ לאיחוד האירופי משחק תפקיד חשוב בהתפתחות הכלכלה של בולגריה ועדיין הצמיחה הכלכלית של בולגריה קשורה באופן הדוק לבריאות הכלכלית של שותפות הסחר העיקריות שלה: גרמניה, איטליה, רומניה, תורכיה ויוון, המהוות 46% מן היצוא של המדינה. ניתוח של MKB Unionbank מראה כי בולגריה תהנה מיציבות גדולה של מגזר הייצוא במקרה של האטה חמורה יותר בכלכלות אירופה משום שטורקיה וסין, צפויות להמשיך לצמוח.
 
בעקבות ראורגניזציה ואופטימיזציה של הפעילות העסקית במגזרים שונים בשנים האחרונות, חלו שיפורים לא רק בענפים מוטי יצוא, אלא גם בייצור נייר, כריית פחם ומוצרי טבק, גם טקסטיל וריהוט יהנו מצמיחה מהירה. תעשיית התרופות, בניית תשתיות, תיירות, אנרגיה מתחדשת, אלקטרוניקה ו-IT, כמו גם שירותי מיקור חוץ, גם הם יעלו בטווח הבינוני.
כלכלת בולגריה ממשיכה להשתפר בשנת 2012
28.9.11
כלכלת בולגריה תמשיך לצמוח בשנת 2012 למרות משבר החוב באיחוד, על פי דו"ח של MKB Unionbank. אנליסטים צופים כי כלכלת בולגריה תשתפר בקצב איטי יותר בהמשך 2011, ללא התחשבות בסביבה החיצונית קשה.
הדו"ח של MKB Unionbank צופה כי התמ"ג יצמח ב-2.3% בשנת 2011, וב-3% בשנה הבאה. ההשקעות הישירות של זרים צפויות לעלות ב-2.4% בשנת 2011 וב-4.2% בשנת 2012, ואילו האינפלציה תעלה ב-4% השנה וב-3.5% ב-2012.
מקום שלישי בסקר אינטרנט מהיר
21.9.11
בסקר מהירות אינטרנט שנערך ע"י חברת PANDO זכתה בולגריה במקום השלישי. מהירות ההורדה בבולגריה היא בין המהירות בעולם, אחרי דרום קוריאה ורומניה. בד"כ זוכה בולגריה לציונים נמוכים בדוחות האיחוד האירופי על השימוש בפס רחב, אך הדבר נובע מכך שמחקרים אלה אינם כוללים פתרונות רשת מקומית (LAN), המהווים את המקור העיקרי של האינטרנט המהיר בארץ. ארה"ב הגיעה למקום ה-26 בסקר. מהירויות ההורדה האיטיות ביותר בעולם היו בקונגו, הרפובליקה המרכז אפריקאית ואיי Comorro.
נציגי הקהילות הספרדיות נפגשים בבולגריה
14.9.11
מפגש עולמי של 60 נציגי קהילות יהודיות ספרדיות מפורטוגל, ונצואלה, הולנד, יוון, מקדוניה, בוסניה הרצגובינה, טורקיה, צרפת, קנדה, מקסיקו, ארגנטינה, ברזיל, סרביה, ספרד ועוד, יתקיים בסופיה בתאריכים 19-21 ספטמבר. האירוע מאורגן על ידי La Casa de Sefarad, ארגון יהודי בולגריה של שלום השגרירות הספרדית בסופיה, בשיתוף פעולה עם מכון סרוונטס.
 
האקלים העסקי מתרומם למרות החששות ממיתון
28.8.11
מנהלים של מפעלי תעשייה נשארים אופטימיים לגבי האקלים העסקי בחודשים הקרובים, למרות החשש ממיתון. אינדקס האקלים העסקי עלה ב-1.1% באוגוסט לעומת יולי ואינדיקטור התעשיה צפוי להגיע לרמה שהיתה טרום אם המגמה הנוכחית תימשך בחודשים הקרובים.
חברות ייצור וחברות קמעונאיות חששו מירידה בהזמנות מחו"ל אולם הירידה קוזזה ע"י גידול הדרגתי בצריכה המקומית והגידול בשווקים במזרח.
 
מגזרים עם פוטנציאל צמיחה
8.8.11
מחקר חדש של משרד האוצר של בולגריה חושף כי התחומים בעלי פוטנציאל הצמיחה הגבוה ביותר בבולגריה הם: IT, אלקטרוניקה, שירותים ומיקור חוץ. מגזרים אחרים עם פוטנציאל משמעותי לצמיחה בבולגריה הם הייצור של מוצרי טבק ומזון, חקלאות, הובלת מטענים, הובלה אווירית, התעשייה הכימית וייצור תרופות, וכן ייצור מכונות. המחקר מציין כי תחום השירותים ניזוק הכי פחות בזמן המשבר ומדגיש את החשיבות של שיפור יעילות הייצור בבולגריה.
בולגריה תייצא כמויות גדולות של תבואה לישראל
9.6.10
בולגריה עשויה להתחיל לייצא כמויות גדולות של תבואה לישראל. על פי הנתונים האחרונים בולגריה מייצאת מעל 1 מיליון טון חיטה בשנה. הנושא נדון בפגישה בין נשיא התאחדות היצרנים החקלאיים בבולגריה עם נציגי ארגונים לא ממשלתיים ישראליים במהלך ביקור בתל אביב. הסיבה לביקור היתה החלפת ניסיון וידע ויצירת שיתופי פעולה בתחום החקלאות, החלב, השקיה, תעשיית ייצור שימורים וחממות. אחת ההשקעות הקורמת עור וגידים הנה של חברת חישתיל שתקים חממות באזור פלובדיב על מנת להגיע לכל אירופה. במהלך השיחות ניידנוב אמר שהוא מוכן לתת קרקעות מדינה לחברות ישראליות בתמורה לכך שהן יספקו ידע ויקימו שם פרויקטים.
 
מדד הייצור התעשייתי של בולגריה עלה ב-2.2%
8.8.11
על פי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עלה מדד הייצור התעשייתי בחודש יוני 2011 ב-2.2% לעומת החודש המקביל של 2010.
 
 
ישראל מתעניינת במפעלים צבאיים
15.1.10
השר טרייקוב פגש נציגי חברות ישראליות המתעניינים במפעלים צבאיים בבולגריה. אף יתכן כי ישתתפו בהפרטה הקרובה של שני מפעלים Sopot ו- Kintex. בפגישות שערך בירושלים עם ראשי התעשייה הצבאית והתעשייה האווירית דובר על שת"פ בתחום של ציוד צבאי וכלי תעופה, גם בפיתוחים עבור משקי בית.
שוק המשרדים בסופיה
1.8.11
לפי דיווח של Colliers יידרשו כמה שנים כדי שהשוק בסופיה יספוג את ההיצע הגדול. השטח הכולל של משרדים מודרניים בסופיה הגיע ל- 1,378,000 מ"ר במחצית הראשונה של 2011, גידול של 5% לעומת השנה שעברה. 65% מהמשרדים מצויים בפרברים, 21% ברחבי העיר, ו -14% ממש במרכז העיר. לפי Colliers, במחצית הראשונה של 2011, 26% משטח המשרדים בסופיה פנוי, 70% מהשטחים הפנויים ממוקמים בפרברים.
חברות רבות בוחרות להעביר את המשרד מבניין מגורים לבניין משרדים חדיש במרכז העיר שכן כעת הן יכולות להרשות לעצמן לעשות את זה. Colliers צופים כי מחירי השכירות של משרדים בסופיה יתייצבו בעוד כשנה.
מגמה חיובית בשוק הנדלן
12.7.11
שוק הנדל"ן בסופיה פעיל פי ארבעה יותר מאשר בזמן המשבר. ברבעון האחרון עלו מחירי הדירות בסופיה ב- 3.6% ובפלובדיב, עלו מחירי הנכסים למגורים ב-0.2% לעומת הרבעון הקודם.
45% מהקונים רוכשים נכסים במחיר נמוך מ- 50,000 יורו אבל ניתן לראות יותר ויותר עסקאות בשווי של למעלה מ-100,000 יורו, עסקאות שהיו נדירות מאד פעם.
מאפייני עסקאות השקעות נדלן בולגריה: דירות שני חדרים הן המבוקשות ביותר. קונים סוגרים עסקאות במהירות, תוך חודש עד מקסימום שלושה חודשים מתחילת החיפוש אחר הנכס.
יחסי מסחר בין ירדן לבולגריה
26.7.11
בולגריה יכולה לייצא לירדן 800 טונות חיטה, כמות שתכסה את כל צורכי החיטה של המדינות הערביות, כך הוכרז בפגישה בין שר החקלאות הבולגרי ניידנוב ועמיתו הירדני הבשנא. בולגריה שואפת לחוזה ארוך טווח למשך 5 שנים לפחות, הוסיף שר החקלאות הבולגרי.שר החקלאות הירדני עידכן כי מלבד חיטה, ירדן מעוניינת לייבא מבולגריה גם שעורה, תירס ומספוא.
השניים השיקו פורום עסקים בולגרי - ירדני.
גידול בהשקעות הזרות הישירות
20.7.11
בבולגריה לאחר המשבר, ההשקעות הזרות הישירות יהוו 5% מהתמ"ג, כך צופה Unicredit Bulbank.
 
עוד צופה הבנק כי בהתקופה שלאחר המשבר, ההשקעות במשק יגדלו בשיעור ממוצע של 6% עד 8% משנה לשנה. זה צפוי להיות המרכיב הדינמי ביותר והמרכזי בצמיחה המהירה של התוצר של בולגריה.
הצריכה הביתית תגדל ב-3.5% לעומת קצב צמיחה שנתי של בין 6% ל -7% טרם המשבר, בתקופה שבה הכלכלה הבולגרית פרחה.
עוד קובע הבנק כי הספיגה הטובה של כספי האיחוד מעניקה לבולגריה מעמד טוב בדיונים בחלוקת הכספים לשנים הבאות 2014-2020.
נתניהו לפגישות בבולגריה
31.12.10
נתניהו לפגישות עם רה"מ הבולגרי בוריסוב. ועוד, בולגריה מתגלה כבעלת בריתה של ישראל.
 ישראל נהנית משגשוג ביחסיה עם מדינות הבלקן, לרבות בולגריה. יש המפרשים את הדחיפה הזו כפיצוי על הקרע עם טורקיה, שהיא כוח עולה ואשר שימשה בת ברית לישראל לפני שנת 2008.
 
"חל שיפור מדהים מתמדת ביחסים שלנו עם יוון, קפריסין, בולגריה, רומניה ומדינות אחרות, שאיתן שיתוף הפעולה שלנו גדל בכל הרמות", אמר דובר משרד החוץ הישראלי יגאל פלמור לכלי תקשורת בינלאומי אשר צוטט ב-25.12.10 ע"י BGNES.
 
"חימום היחסים הוא התפתחות טבעית שאנו מברכים עליה ואינה תחליף או אמצעי המכוון נגד מדינה שלישית", הוא מסביר. "היחסים שלנו עם טורקיה הם כרגע בשפל יחסי, ולכן חיפשנו חברות חדשות בין מדינות הבלקן", אמר אלון ליאל, לשעבר שגריר ישראל בטורקיה.
 
באתר האינטרנט "Renewable Energy" דווח כי ישראל ובולגריה פועלות לחיזוק והרחבה של יחסי המסחר בין שתי המדינות. בכנס העסקים ישראל-בולגריה שנערך שבוע קודם, הועלו אפשרויות מעניינות כמו שבולגריה תייצא לישראל מי שתייה והשקייה וכי ישראל תייצא גז טבעי לבולגריה.
 
שר האוצר הבולגרי אמר בכנס כי המסחר בין שתי המדינות עדיין אינו ממצה את הפוטנציאל הרב הטמון בו למרות שהמסחר בין המדינות הוכפל מאז שנת 1990. "יש עוד מקום נרחב להתפתחויות במסחר בין שתי המדינות" אמר השר הבולגרי.
שוק הנדלן מתייצב
4.7.11
רמת ההכנסה והביקושים המקומיים של האוכלוסיה הם קטליזטורים משמעותיים לערכי הנדל"ן בבולגריה, ולכן מחירי הנדל"ן צפויים להתייצב על 5-6% גידול שנתי, לדברי קווארד, מנכ"ל Arceland asset management fund וגם חבר באגודת בעלי הנכסים והקרקעות הבולגריים (BULLPOA).
 
הגידול ברמת ההכנסה של הבולגרים הוא אחד המהירים, דווקא משום שההכנסה ההתחלתית שלהם היתה כה נמוכה. ההצעה של ממשלת בולגריה להגדיל את שכר המינימום ב- 12.5% היא "אסטרונומית", לעומת עליות של אחוזים בודדים, אולי 3%, במדינות אחרות.לעומת זאת, טוען קווארד, בולגריה איבדה חלק מכוח המשיכה שלה כיעד להשקעות נדל"ן בגלל האכזבה סביב הצטרפותה לאיחוד האירופי. "לפני שלוש שנים היה זרם עצום של מה שאני מכנה "כסף חם" סביב כניסתה לאיחוד האירופי. אנשים התרגשו ומיהרו להסיק כי בולגריה הולכת להיות כמו בריטניה או משהו כזה. לא כל כך מהר! כנראה יותר מדי כסף, נכנס מהר מדי", אומר קווארד.
הוא סבור כי השפעת המשבר הפיננסי על בולגריה נמוג בהדרגה, והוסיף שלמרות לבוגריה לא היה שום קשר למשבר, הוא סחף אותה כמו צונאמי.
 
לגבי השקעה בסוגים שונים של נדל"ן, הוא מאמין שאדמה חקלאית היא ההשקעה הבטוחה ביותר כרגע. "בבולגריה יש פוטנציאל עצום לפיתוח חקלאי שטרם מומש, לעומת מגורים, נדל"ן מסחרי או משרדים, שהם סיפור אחר לגמרי". לדעתו, יש כבר פיצוץ אדיר של המרחב הקמעונאי, בעיקר בסופיה. "3 או 4 קניונים הוקמו בשנה האחרונה ואני חושב שאנחנו נמצאים באיזון עכשיו. אני חושב שקמה יותר קמעונאות מאשר העיר יכולה לספוג במהירות. כנ"ל לגבי משרדים, בגלל שכל כך הרבה קומפלקסים מכילים משרדים וקמעונאות יחד, יש עודף היצע מהם וכבר רואים ירידה חדה במחירי השכירות, כי יש הרבה נכסים שמתחרים על דיירים טובים."
 
"בטווח הארוך, בולגריה צריכה יותר מהכל, אבל במיוחד מגורים, בעיקר בערים הגדולות, ובסופיה בפרט, כי הדירות הן בדרך כלל במצב ירוד. אחד האתגרים הגדולים ביותר במדיניות הציבורית של ממשלת בולגריה הוא העברת האנשים מהבלוקים שהופכים פחות בטוחים עם הזמן."
"אנחנו חושבים שהשקעה במגורים היא השקעה יציבה מאוד לאורך זמן, ואנו סבורים שזה יימשך כך לעוד עשור לפחות," הוא מסכם.
הפרלמנט האירופי אישר כניסת בולגריה לשנגן
8.6.11
עם רוב גדול של 487 קולות בעד, חברי הפרלמנט האירופי הצביעו ב-8 ביוני 2011 בעד ההצטרפות של בולגריה ורומניה לאזור ויזת שנגן. עכשיו רק נותר למועצה לאשר את המהלך.
 
למרות כמה בעיות שידרשו דיווח סדיר, הבדיקה העלתה כי רומניה ובולגריה עמדו בכל הדרישות (שליטה על גבולות ביבשה, בים ובאוויר, הנפקת ויזות, שיתוף פעולה של המשטרה, חיבור ושימוש במערכת מידע והגנה על נתונים וכו') ההכרחיות על מנת לבטל בדיקות בגבולות הפנימיים עם המדינות החברות.
 
 
 
 
ארהב המשקיעה הגדולה ביותר בבולגריה
5.4.11
שגריר ארצות הברית בבולגריה ג 'יימס וורליק צופה כי ארצו תשמור על מעמדה כמשקיע הגדול ביותר בבולגריה השנה. ארה"ב משקיעה בתחומים שונים: אנרגיה, ביוטכנולוגיה, חקלאות, טכנולוגיה גבוהה, ייצור ועוד.
 
על פי נתונים של Invest Bulgaria כ- 218 חברות אמריקאיות ביצעו השקעות בבולגריה בשנת 2010, בעיקר בייצור ואנרגיה, 84 מיליון אירו, ובתעשיית הסחר 23 מיליון אירו.
 
מחירי הנדלן בפלובדיב עולים
17.11.10
התעוררות בכמות עסקאות הנדל"ן בעיר פלובדיב, לקוחות חוזרים לשוק והם מחפשים דירות גדולות יותר, מצוידות יותר, עם מקום חניה לרכב פרטי. מכיון שהמחירים בעיר לא השתנו מאז קיץ 2009, מצב זה גורם לגירוי חיובי לשוק הנדל"ן והופך אותו לגמיש יותר. היעדים המבוקשים הם מרכז העיר וכן השכונות Vustannicheskiו- Smirnenskiבהן גרות משפחות ממעמד הביניים.
 
הגדלת כמות העסקאות וההשקעות בנדל"ן מיוחסות להחלטת הבנקים לספק הלוואות בשיעורי ריבית נמוכים יותר. כעת, הלוואות המשכנתא הופכות זמינות למשקיעים ולקונים ומתאפשר לסיים פרויקטים רבים יותר.
 
 
המשבר בבולגריה נגמר
29.5.10
שר האוצר סימיון דיאנקוב מצהיר כי המשבר נגמר ומציע תחזית אופטימית לגבי הצמיחה בריווחיות
חוזרים למספרים שלפני המשבר
11.1.11
היבוא של בולגריה הציג צמיחה שנתית של 39.1% ל-3.639 בליון לב בנובמבר 2010, ומסמן את העליה הגבוהה ביותר מאז פרוץ המשבר. הנתונים העדכניים נמסרו על ידי המכון הלאומי לסטטיסטיקה (NSI).
 
העליה הגדולה יכולה להתפרש כסימן להתאוששות כלכלת המדינה, אך מומחים מציינים כי יש לקחת בחשבון גם את ההשקעות הזרות ורמת הצריכה, אשר טרם נבדקו.
נתונים סטטיסטיים על מאזן התשלומים של המדינה ועל ההשקעות הזרות הישירות יתפרסם בהמשך השבוע.
 
נתוני סחר החוץ שפורסמו לאחרונה הראו גם הם כי גירעון הסחר המצטבר ירד ב-45.3% על בסיס שנתי לאחד עשר החודשים הראשונים של 2010, למרות עלייה של 64% בחודש נובמבר, שנגרמה ע"י הגידול ביבוא.
התפוקה התעשייתית של בולגריה ממשיכה להשתפר
7.3.11
הייצור התעשייתי של בולגריה המשיך להתאושש בינואר ב- 3.2% במונחים חודשיים וב- 9.3% מול התקופה המקבילה של 2010, עפ"י הנתונים של המכון הלאומי לסטטיסטיקה.
 
תעשיית העיבוד זינקה ב- 18.7% וצמיחה משמעותית אף יותר בענף התעשייה נרשמה בייצור מתכת, מכונות וציוד כולל, של 36.6%, ואחריו ייצור מוצרים כימיים ותרופות, אשר גדלו ב 23.4% ו 16.4% בהתאמה.
 
 
שחקן אנגלי נכנס לסקטור החוץ-בנקאי
21.3.11
החברה הבריטית (International Personal Finance (IPF, גוף פיננסי מלווה הפועל בשווקים מתעוררים הודיע כי בכוונתו להיכנס לבולגריה. בתחילת מרץ, אמר מנכ"ל IPF לסוכנות הידיעות בלומברג כי אוקראינה ובולגריה הן בעדיפות עליונה מבחינתו.
 
הכניסה לבולגריה הינה מרכיב מרכזי באסטרטגיה ארוכת הטווח של החברה בשל הקירבה לשווקים במרכז אירופה. הכניסה לבולגריה תאפשר לחברה למנף את המשאבים הקיימים. עדיין לא ברור, עם זאת, אם IPF תפעל בבולגריה באמצעות חברה חדשה או באמצעות ישות קיימת.
בולגריה תצטרף לתוכנית להגברת האחידות
25.3.11
בניסיון נחוש לחזק את היורו, יזמו מנהיגי גרמניה וצרפת תוכנית מקיפה להעמקת האינטגרציה ולהגברת התחרותיות של 17 המדינות החולקות את המטבע ושש מדינות נוספות, ביניהן בולגריה.
 
"המשבר הפיננסי והכלכלי הראה לנו שאנחנו צריכים שיפור וייצוב", אמר ראש הממשלה הבולגרי בוריסוב. "הפרלמנט הבולגרי לא צריך להישאר מחוץ לתוכנית המפתח הזאת. התוכנית היא קריטית עבור המדינה כי זה עניין של יציבות כלכלית. המדינה שלנו לא תיתן שתהיה אירופה בשתי מהירויות. עבדנו תמיד כדי להתקרב למדינות החברות באיחוד האירופי, להפסיק מדיניות פיסקלית בלתי-אחראית. בסוף כולם הבינו שאם אנחנו לא נצטרף לברית התחרותיות עכשיו, בולגריה תוכל ללמוד על הנעשה באירופה רק מן התקשורת" אמר ראש הממשלה לחברי הפרלמנט.
 
במסגרת "ברית התחרותיות", כפי שכינו את התוכנית קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת ניקולא סרקוזי, תוגבר האחידות בין מדיניותן הכלכלית של מדינות גוש היורו. מרקל וסרקוזי הציעו, בין היתר, לעגן את המגבלות על היקף החובות של מדינות בחוק הלאומי של כל מדינה, להעלות את גיל הפרישה בכל מדינה על בסיס דמוגרפי, להטיל מס חברות מינימלי ולבטל חוקים אשר קושרים במדינות מסוימות את העלאות השכר לאינפלציה.
בוריסוב ציין כי במהלך מועצת האיחוד האירופי הוא ידבק בעמדה של בולגריה נגד שיעורי המס המשותף של האיחוד האירופי. בבולגריה שעור המס הנמוך ביותר באיחוד האירופי וזו דרכה להיות תחרותית ברמה הבינלאומית. 
בולגריה תייצר מכוניות חשמליות
18.11.10
שלוש חברות זרות מעוניינות להרכיב מכוניות חשמליות בבולגריה, על פי ניקולוב יוליאן, ראש המחלקה למדיניות כלכלית במשרד הכלכלה.
 
משקיע רוסי הביע עניין במתקן ייצור בעיר פלובדיב, היכול לשמש להרכבת מוניות מיניבוס ואוטובוסים חשמליים.
חברה צרפתית מסרה כי תתחיל בייצור מכוניות חשמליות בסטארה זאגורה, בדרום בולגריה.
ניקולוב אמר כי השיחות עם המשקיעים הן בשלב מתקדם, אך, על פי בקשתם, אינו נוקב בשמותיהם.
 
החברה השלישית הלהוטה להשקיע בבולגריה, חברה סינית בשם Great Wall Motor Co., צפויה להתחיל להשתמש במפעל לייצור מכוניות בצפון בולגריה, בשנת 2011. החברה מתכננת לייצר כלי רכב עם מנועים קונבנציונליים, ובנוסף להשיק ייצור של מכוניות חשמליות באתר.
 
למאמר המקורי:
http://sofiaecho.com/2010/11/18/995346_three-foreign-companies-interested-in-assembling-electric-cars-in-bulgaria
 
 
 
רוקפלר נכנס לבולגריה
17.12.11
אירופה קפיטל, מחברת נדל"ן ארה"ב, קבוצת רוקפלר, הודיעה כי חתמה על הסכם לרכישת פארק קמעונאי בפלובדיב
מלנדמרק ניהול נכסים.
 
זוהי ההשקעה הראשונה של אירופה קפיטל בבולגריה. גודל העסקה 20 מליון יורו על 25,000 מ"ר של שטח קמעונאי הממוקם פלובדיב, העיר השנייה בגודלה בבולגריה, כ -150 ק"מ מדרום מזרח לסופיה.
"אנו שמחים על הנכס הראשון שלנו בבולגריה, אשר מייצג השקעה איכותית עם סגל שוכרים חזק", אמר טים נורמן, יו"ר קרן אירופה מתפתחת.  
הנכס ינוהל על ידי אלפא ניהול נכסים ויש בו מגוון דיירים איכותיים: Baumax , נעלי Deichman, בית מרקחת DM, מוצרי אלקטרוניקה Technomarket וספורט דיפו.
 
מנהל קרן הנדל"ן אירופה קפיטל הכריז על עניין גובר בשוק הבולגרי כבר בשנת 2007, כאשר הוא חיפש מרכז מסחרי בבולגריה. לאחר הופעת המיתון החברה נאלצה לדחות את תוכניותיה, אך במארס אשתקד, בעת שניהל מגעים לרכישת פרויקט משרדים בסופיה, הודיע על נחישותה לעשות קאמבק במזרח אירופה אחרי היעדרות של יותר משנתיים.
החברה הודיעה כי היא מתכננת להשקיע מעל 100 מ' יורו בשווקי מפתח במזרח אירופה כמו רומניה, בולגריה, תורכיה ומדינות הבלקן המערביות.
 
למאמר המלא: http://www.novinite.com/view_news.php?id=125374
אירופה קפיטל רוכשת פארק קמעונאות בפלובדיב
16.2.11
אירופה קפיטל LLP, מקבוצת קרן אירופה שווקים מתעוררים, שמחה לבשר על חתימתה על הסכם לרכישת פארק קמעונאי בפלובדיב Retail Park Plovdiv BG מלנדמרק ניהול נכסים.
 
נפח העסקה להשקעה הוא 20 מיליון יורו. גודלו של השטח 25,000 מ"ר ויושבים בו שוכרים איכותיים, רשתות יוקרתיות כגון Baumax, Deichman נעליים, בית מרקחת DM, אלקטרוניקה Technomarket וספורט דיפו.
בולגריה נלחמת בשחיתות ומצדיעה לשקיפות
17.2.11
המרכז החדש שהוקם למניעת פשע מאורגן ושחיתות (BORKOR) יושתת על שקיפות ואמינות, כך מודיע ראש ממשלת בולגריה. בוריסוב, ידוע כמי שנלחם בשחיתות עוד כשכיהן כראש העיר סופיה, נבחר לשלטון בשנת 2009 עם הבטחה לחסל את השחיתות והפשע המאורגן.
 
המרכז יפעל יחד עם יחידות המשטרה והסוכנות לביטחון לאומי DANS, המקבילה של ה-FBI האמריקאי ובראשו המרכז יעמוד רומן מילנוב, היועץ לביטחון של בוריסוב. פטקו סרטוב, המנהל לשעבר של הסוכנות לביטחון לאומי DANS, יהיה עוזרו של מילנוב יחד עם אלאונורה ניקולובה, מומחית מהועדה הפרלמנטרית למלחמה בשחיתות וניגוד אינטרסים.
 
היחידה החדשה תעסוק בגילוי מקרים של שחיתות בכל דרגי השלטון, ברשות המחוקקת, המבצעת וכמובן ברשויות המקומיות. המרכז אינו כפולה של DANS אלא הוא משתמש במודל גרמני בעזרת מומחים גרמנים וידע גרמני. כרגע המרכז יפעל ברמה האנליטית, אך לא יהיו לו פונקציות מבצעיות.
גידול אדיר ביצוא למדינות מחוץ לאיחוד
9.2.11
היצוא של בולגריה למדינות מחוץ לאיחוד האירופי גדל ב- 48.5% בשנת 2010 ועמד על 11.9 מיליארד BGN כך דווח ע"י המכון הלאומי לסטטיסטיקה (NSI).
השווקים העיקריים של המדינה היו טורקיה, סרביה, רוסיה, מקדוניה, ארה"ב, אוקראינה, סין וסינגפור, אשר יחדיו היוו 56.4% מסך היצוא של בולגריה בשנת 2010.
 
מכירות של מוצרים בולגריים לאוקראינה וסין קפצו בקרוב ל-100%, המשלוחים לטורקיה גדלו ב- 56.5%, ואילו היצוא לרוסיה עלה ב- 51.1%. היצוא למקדוניה וארה"ב הראה שיפור משמעותי של 38.5% ו- 16.7% בהתאמה.
 
בחודש דצמבר לבדו, המשלוחים של בולגריה למדינות מחוץ לאיחוד האירופי זינקו ב- 64.1% על בסיס שנתי והגיעו ל- 1.2 מיליארד BGN.
 
על נתוני היצוא בהרחבה ניתן לקרוא כאן.
 
נחנך מרכז קמעונאות ענק בפלובדיב
מרכז קמעונאות חדש הראשון מסוגו בבולגריה נפתח בעיר, עם חנויות דגל של מותגים אירופאים מובילים, בהשקעה של 21 מליון יורו.
פארק לוגיסטי ענק בהקמה
תחנת הרכבת המרכזית תשוחזר
20.5.10
ושרה התוכנית לשיפוץ ושימור תחנת הרכבת המרכזית של פלובדיב, כולל תשתיות בעיר ומנהרות תת-קרקעיות בעלות של 150 מליון יורו.
METRO חנות כלבו ענקית חדשה נפתחה בפלובדיב צפון
11.10.10
METRO חנות כלבו ענקית חדשה נפתחה בפלובדיב צפון.
5 דונם אחרונים לפרויקט פלובדיב צפון - פיתוח שכונת מגורים יוקרתית
תשואה צפויה למשקיעים: 177%. השקעה החל מ: 29,700 יורו. משך העסקה הצפוי: כ- 3 שנים. רכישת 5 דונם והצמדת ל-20 דונם עם כ-5,000 מ"ר זכויות בנייה, עד 10 מ' גובה.
שידרוג קו הרכבת סופיה-פלובדיב יצא לדרך!
1.10.10
קו הרככבת בין סופיה לפלובדיב ישודרג עד נובמבר 2010 בהשקעה של 125 מליון יורו.
שוק הנדלן העולמי במגמת התאוששות
19.4.10
שוק הנדל"ן העולמי במגמת התאוששות, 244 משקיעים נתבקשו לדרג את מצב שוק הנדל"ן במדינות שונות. שניים מכל שלושה השיבו כי במשך 2010 יירשם שיפור משמעותי בתנאי השוק. אמריקה הלטינית דורגה כשוק המתעורר ביותר. ארה"ב והמזה"ת עדיין בתרדמת.
משקיעים מהמזרח התיכון מעונינים להשקיע בחקלאות בבולגריה
23.11.10
 
איחוד האמירויות הערביות (UAE) וערב הסעודית מעוניינים להשקיע בחקלאות הבולגרית, כך מדווח שר החקלאות הבולגרי Miroslav Naydenov לאחר שיחות עם עמיתו הסעודי ועם שר הסביבה והמים של האיחוד.
 
לדברי השר הם מעוניינים לממן פרויקטים שונים בתחום החקלאות היות והם יבואנים גדולים של מוצרי חקלאו ת. ניידנוב הנו הנציג היחיד של האיחוד האירופי במועצה לשת"פ של פורום המזון של האומות הערביות במפרץ הפרסי. הש ר הזמין את עמיתו הסעודי לביקור על מנת ללמוד על הזדמנויות ההשקעה במדינה.
 
השר נפגש גם עם מנכ"ל ארגון המזון והחקלאות(FAO) של האו"ם ז'אק דיוף. בפגישה דנו השניים בדרכים להגדיל את מקומה של בולגריה כיצרנית ויצואנית של מוצרי חקלאות.
 הביקורים הבאים ייערכו בקטאר, שם יקיים השר שיחות על הרחבת השותפות בתחומים של ייצור חיטה, עיבוד חמניות וכן ייצור בשר כבשים ובקר, ומשם לכוויית. 
לכתבה המקורית: http://www.novinite.com/view_news.php?id=122475
השקעות חדשות בנדלן
27.1.11
שוק הנדל"ן בבולגריה, במיוחד הנדל"ן למגורים, מושך משקיעים חדשים ומעורר את השוק, כך נאמר ע"י מומחי הנדל"ן של Colliers International.
לפי Colliers, ההתאוששות במכירות בשוק הנדל"ן תורגש כבר במחצית השנייה של 2011. הדבר עולה בקנה אחד עם התחזיות על השיפור באינדיקטורים המקרו-כלכליים של המדינה, כעת כשהשוק מציג סימנים של צמיחה חדשה בתעשייה.
 
מומחה הנדל"ן מציין כי יש מחסור ביחידות למגורים מאחר שלא התחילו פרויקטי בניה גדולים בשנת 2010.
 
נכון לעכשיו, Colliers נמצאת במגעים עם מספר משקיעים אירופאים פוטנציאליים, אשר הביעו עניין בהשקעה בפרויקטי דיור, משרדים ומסחר בבולגריה.
 המרחב הקמעונאי יתמקד בעיקר בחנויות קטנות וחנויות אופנה - מוצרים בטווח המחירים הנמוך (multi-brand stores). לדברי Iglika Yordanova, מנהלת תחום הקמעונאות ב- Colliers, ניתן יהיה לראות בשנת 2011 פתיחה של חנויות בסגנון חדש המשלבות קניות ובילוי.
 
הכתבה פורסמה ב-27.1.11 לקריאת המאמר המלא:
http://sofiaecho.com/2011/01/27/1032125_new-investors-to-stir-up-bulgarias-property-market-in-2011-colliers-international/bulletin