הופכים עלי כותרת לזהב טהור!

למרות שבולגריה היא מדינה קטנה, היא מייצרת 70% מכל שמן הורדים בעולם. בשביל הבולגרים זה באמת זהב טהור. שמן ורדים הוא שמן אתרי המופק מעלי כותרת של ורדי דמסקנה והוא משמש למוצרים רפואיים רבים ולמוצרי ספא. הוא מקל על מתח, עצבנות, בעיות רגשיות, דיכאון ונדודי שינה, הוא משמש לטיפול באסתמה, אלרגיות, מחלות ריאות ואבני מרה. חוץ מזה יש סבונים, קרמים, משחות ושמפו משמן ורדים. מדובר בהשקעה גדולה. הפרחים שנקטפו ביד בבוקר לפני הזריחה מזוקקים באותו יום. כדי לקבל 1 ליטר של שמן נדרשים 3-3.5 טונות של פרחים אדומים או 5-6 טונות של פרחים לבנים ומחירו יקר יותר משל זהב טהור.
 
בכפר ההיסטורי Arbanasi שהוקם בין 1200-1500 חיים כ-300. הכפר הוא מעין מוזיאון חוצות ובו בתים פתוחים לציבור המראים את החיים פעם וגם חנויות קטנות.
עם ההגעה נכנסנו לחנות שבה הגישו לנו יין, חלבה, ומעדן טורקי. קיבלנו דוגמית של קרם המכיל שמן ורדים. זה היה אחד מבתי האבן המקסימים לאורך הרחוב הראשי, לפניו נגן אקורדיון בתלבושת אופיינית.
 
חצינו את הכביש אל אחד הבניינים מן המאה ה-16. הבית, בהשפעה עות'מאנית, נבנה ממש כמו מבצר קטן עם קירות אבן עבים ללא חלונות בגובה הרחוב. הוא שימש במקור כבית פרטי - מקום בטוח מאוד לכל המשפחה. נכנסנו דרך דלת נמוכה ועלינו במדרגות עץ צרות ותלולות כדי להגיע לקומה השניה שם חייתה המשפחה. חדרי הבית היו גדולים עם תקרות מגולפות להפליא, רהיטים צבעוניים, כלי מיטה אותנטיים, כלי נחושת וקערות מקשטות את הבית.
 
בדרכנו חזרה עצרנו בגבעת Tsaravets (גבעת המלכים) כדי להתרשם משרידי הארמון המלכותי.