נדלן אירופה - מרכזים מסחריים

למעלה מ-11 מיליארד יורו יושקעו עד 2013 ב-6 מליון מ"ר של שטחים להשכרה במרכזי קניות בשוק הנדלן באירופה המרכזית.
בולגריה, יחד עם רומניה, היא המדינה הדינמית ביותר בבניית אזורי מסחר בשלוש השנים האחרונות. שטחי ההשכרה במרכזי המסחר הוכפלו בבולגריה פי 4 במהלך השלוש שנים האחרונות. הונגריה היא המתפתחת האטית ביותר ופולין היא המדינה היחידה שהמשבר לא פגע בה בהקשר זה הן מבחינת הצמיחה והן מבחינת המסחר.
 
 
לבולגריה, אשר בה המשבר הורגש בעיקר ב-2011, יש בצנרת 500,000 מ"ר של שטחי מסחר שיושלמו במהלך 2012-2013. המרכזים המתוכננים הם גדולים יותר מאשר במדינות הרוויות בשטחי מסחר בהן נבנים מרכזים קטנים ובינוניים בערים קטנות יותר ולא בערים המרכזיות.
מתוך שוק הנדלן באירופה, שוק מרכזי הקניות במרכז אירופה, גדל ב-50% בשלוש השנים האחרונות מבחינת שטחים להשכרה ומסתכם בלמעלה מ-12 מליון מ"ר, למרות המשבר אשר פגע בעיקר במרכז אירופה, גם ביזמים ומפתחים, גם בקמעונאים וגם בכח הקניה של הציבור.
כעת, לאחר המשבר, אנו רואים תחייה של שוק נדלן אירופה מבחינת שטחי ההשכרה במרכזים המסחריים, זה בא לידי ביטוי בהפשרת הפרויקטים הישנים שהוקפאו ובהודעות על פרויקטים חדשים. שוק נדלן אירופה המרכזית אינו רווי ולכן יש מקום לעוד השקעות נדלן באירופה.
שוק נדלן אירופה המרכזית מותאם היום יותר טוב לצרכי השוק דווקא בשל המשבר אשר במובנים מסוימים ייעל את כלכלות ששת מדינות מרכז אירופה.
 
 
מקור הנתונים: דו"ח "מרכזי קניות במרכז אירופה 2011. ניתוח שוק ותחזיות פיתוח לשנים 2011-2013" מאת דומיניקה קובקה, חברת PMR, אוגוסט 2011.