ראיון עם השגריר החדש של בולגריה בישראל

בולגריה נסיכת הבלקן מזמינה את הישראלים לעשות עסקים
 
יורי שטרק, השגריר החדש של בולגריה בישראל, נחת לפני חודשיים עם אג'נדה עמוסת מטרות ותוכניות לשיתוף פעולה בין שתי המדינות. אם נלך לשורה התחתונה, כבוד השגריר שם לעצמו מטרה לחזק את שיתוף הפעולה הכלכלי או יותר נכון להביא לארצו טכנולוגיות חדישות והשקעות בעיקר בתחום האנרגיה הירוקה, ה-IT, התיירות והחקלאות.
 
מר שטרק קיבל אותנו בחום, אנוכי ברברה פז וגלית רביב מחברת HGS GROUP העוסקת בהשקעות בנדל"ן בפלובדיב. כבר בתחילת הראיון סיפר שטרק שהוא יליד העיר פלובדיב, העיר השניה בגודלה בבולגריה, וציין, לשמחתנו, כי בשל גידול בהיקף הפעילות הישראלית בעיר הוא מקדם במלוא הקיטור את נושא הטיסות הישירות לעיר.
 
מר שטרק פתח את הראיון ביחס החם שהוא מרגיש כלפי ישראל וכלפי העם היהודי. למי שלא יודע, בולגריה היתה המדינה היחידה באירופה שהייתה נתונה תחת שליטה נאצית ואשר יהודיה לא נשלחו אל מחנות ההשמדה. באופן כללי אומר שטרק שבולגריה מקדמת בברכה יהודים וישראלים, אין בבולגריה אנטישמיות, הוא אומר, להיפך קבלת הפנים ידידותית ומזמינה, כלפי תיירים ואנשי עסקים כאחד. הוא סיפר בהתרגשות על פועלה של ליליאנה פאניצה, שהיתה מזכירתו של ראש הקומיסריון לענייני יהודים בבולגריה בתקופת מלה"ע השנייה ואשר פעלה בנחישות להצלת יהודים במחיר סיכון חייה. אחת המטרות שסימן לעצמו היא הכרה בליליאנה כחסידת אומות עולם ע"י יד ושם.
 
אבל אם נחזור למטרת המפגש, הרי שמר שטרק מבין שאחת המשימות החשובות המוטלות על כתפיו הוא חשיפת האפשרויות העסקיות בבולגריה לציבור הישראלי.
 
"אין ספק שלא מעט חברות ישראליות כבר הבינו את היתרונות הטמונים בבולגריה. לדלתא יש מפעל טקסטיל, לגזית תעשיות יש מפעל פלסטיק. חברות נדל"ן כמו אפריקה ישראל, חברת הבנייה יצחק שטרן וגזית גלוב בונות פרויקטים ענקיים, חברות הפקה וחברות פרסום מצלמות סרטים בבולגריה ועוד אלפי עסקים הפועלים ברחבי בולגריה נהנים מ-10% מס, מלוגיסטיקה זולה וגישה קלה לכל אירופה, מכח עבודה זול ומיומן ולא פחות חשוב ממענקים של האיחוד האירופאי המעוניין להביא לבולגריה טכנולוגיות עתירות ידע שיתרמו לקידומה ופיתוחה."
 
אחד התחומים המצויים במקום גבוה בסדר העדיפויות של השגריר הוא תחום ה-IT. הוא מספר לנו כי יש בבולגריה כח עבודה איכותי, מפתחי IT בעלי השכלה גבוהה אשר מסוגלים לספוג את הידע הטכנולוגי שיש לנו, בישראל. מר שטרק לא ממש אוהב לדבר על השכר הנמוך בבולגריה, בערך שליש ממדינות מערב אירופה, מבחינתו זהו ענין הדורש תיקון לפני שכח האדם האיכותי יברח למערב אירופה. ואכן יש להניח שזהו הזמן להיכנס לבולגריה כי מכאן היא תתחיל לעלות בקצב גבוה. לאיחוד האירופי תוכניות מימון המעניקות מיליוני אירו שמטרתם לפתח טכנולוגיות חדשות בבולגריה, לקדם פיתוח עסקים מסוגים מסוימים וכן לפתח את הפעילות העסקית מחוץ לערים הגדולות.
 
"חברות טכנולוגיה ישראליות נהנות פעמיים, הן מגיעות לבולגריה על מנת להתרחב ממנה לשאר מדינות האיחוד האירופי ואם הן עומדות בקריטריונים שמציב האיחוד האירופאי, הן זכאיות לקבל מענקים בסך 50-70% על הכסף שהושקע בפיתוח הטכנולוגיה החדשה בבולגריה. "
 
ישנן חברות ייעוץ מיוחדות המסייעות לחברות חדשות לעבור את התהליך של קבלת מענקים והלוואות מקרנות האיחוד האירופאי, זה משהו שקורה בפועל. סה"כ יש הרבה רצון מצד הממשלה הבולגרית והאיחוד להביא תעשיות עתירות ידע לבולגריה ויש שורה של חוקים ומעשים שגופים אלה נוקטים כחלק ממדיניות מוצהרת לקדם את כלכלת בולגריה. "כבר יש הקוראים לבולגריה עמק הסיליקון האירופי", אומר לנו מר שטרק בחיוך צנוע.
 
"השגריר הוסיף כי ישראלים המבצעים השקעות בבולגריה יכולים ליהנות מיתרונות כבדי משקל. קודם כל זה קל לרשום ולהקים חברה בולגרית, מס הכנסה הוא רק 10% לפרטיים וגם לחברות, הבולגרים אוהבים את הישראלים, הם מדברים אנגלית ולא פחות חשוב, הם להוטים מאוד ללמוד ולעבוד קשה כדי לפתח מיומנויות חדשות. בעיקרון, ישראלי שמקים עסק או נכנס לתחום ההשקעות בבולגריה, צפוי להרוויח הרבה יותר כסף ממה שהיה מרוויח במקום אחר."
 
שאלנו את מר שטרק, אדם חם ואינטליגנטי מאוד, מה הוא חושב על הישראלים, "אני כאן רק חודש, אבל אני אוהב מאוד את האנשים. אני מרגיש כאילו אני פה כבר הרבה זמן. מסתבר שאתם מאוד אוהבים את הבולגרים וזה נותן לי תחושה שאני בבית. אני חושב שהישראלים והבולגרים דומים בחשיבות הרבה של ערכי המשפחה וכן בנושא החינוך. הבולגרים והישראלים, משקיעים את כל מה שיש להם בילדים (למרות ששימו לב, לרבים מן הבולגרים יש ילד או מקסימום שניים). שני העמים אוהבים ליהנות מהחיים, ממוסיקה ואוכל טוב. שני העמים לוקחים את העבודה והעסקים ברצינות ומוכנים לעבוד קשה מאוד."
 
ולסיום הודעה חשובה, השנה יצטרף לסגל הדיפלומטי נספח כלכלי. למרות שמר שטרק אינו יושב בחיבוק ידיים הוא בהחלט מצפה לתרומה רבה של הנספח העתיד לבוא. "אחת המטרות העיקריות לבואו," מספר מר שטרק, "היא לפתוח חלון הזדמנויות עבור ישראלים המבקשים לעשות עסקים בבולגריה וזקוקים למידע לצורך קבלת ההחלטה או לסיוע ביצירת קשרים ופתיחת דלתות בבולגריה. אנו נקיים פעילות החושפת את בולגריה לעסקים מקומיים ונייצר בשגרירות תשתית לשיתוף פעולה כלכלי ותרבותי."
 
אנו מצידנו נהנינו מאד מהמפגש, מר שטרק בולגרי אמיתי, דיפלומט חכם ויודע, צנוע ונעים הליכות. אנחנו בטוחים שלא ינוח לדקה עד שיראה יותר ויותר השקעות בבולגריה.